Milyen fényképezőgépet vegyek 2023-ban?
Szinte mindegy! Mindennapos kérdés. A jó gép nem tereli el a figyelmet a komponálásról és azt csinálja amit szeretnénk. Az, hogy „a jó fotó tűéles és árnyalatgazdag”, marhaság, de legalábbis vitatható.
Ne dőlj be a marketingszövegeknek! Azok a kereskedelmet hivatottak előmozdítani, évről évre el kell valamit adniuk. De tényleg. A kamera nem számít.
Egyesek lyukkamerákkal csinálnak elbűvölő hangulatú képeket. Mások egy Leica-val fekete-fehér fotókat készítettek, amik bejárták a földet, és sokkolták a nézőket. (Manapság újra „trendi” műanyag rollfilmes játékgépekkel alkotni.) A briliáns pingpongozó egy darab parkettával is fantasztikus dolgokat művel.
Mégis milyen fényképezőgépet vegyek 2023-ban?
Mindig a felhasználás célja szerint célszerű gépet választani.
Nincs „mindenre jó” fényképezőgép!
Kirándulás, családi események fotózása: Point & shoot kategória: Canon – Sony – Olympus gépek 5-15 MP-ig szinte mindegy. Valakinek a kis méret fontos, másnak az elemről használhatóság, esetleg a strapabíró fémház, szemüvegeseknek a dioptria-korrekció (bár ebben a kategóriában örüljünk, ha egyáltalán VAN kereső). Előny, ha az autófókusz segédfényes, és szinte a legfontosabb a gyors rendelkezésre állás, és egyszerű kezelés.
Érdemes körülnézni a használt hirdetések között, sokan cserélik le újabbra a fényképezőgépüket a reklámok kedvéért.
Kompakt fényképezőgépek
Milyen fényképezőgépet vegyek kérdésedre a legolcsóbb tippem a Canon A1200. 2db ceruzaelemmel működik (töltő nélkül használhatod) de tölthető ceruzaakkumulátor is jó bele. Kicsi optikai keresőt is építettek bele, ha a szikrázó napsütésben rosszul lenne látható az LCD, esetleg csak spórolni akarunk az elemmel. Roppant egyszerű a kezelése, 28mm-től indul a zoom, és még HD videót is tud. A képminősége a régi filmes gépeket idézi, de szerintem nagyon szerethető. Az ára 24eFt volt újkorában. Ebay-en jelenleg (2023 június) 20-25eFt-ba kerül. Érdemes felkutatni megkímélt használt példányt is.
A kompakt kategória csúcsa szerintem a Sony RX100 és a RICOH GR II Előbbi 490 eFt, utóbbi 190eFt körüli árban. A Sony RX100-ból már hét változat van, árban és tudásban is különböznek! Ennyiért már lehet tükörreflexes gépet is kapni, de az nem fér el az ember zsebében. Személy szerint nekem a Sony túl kicsinek tűnik, és az ára is nagyon borsos.
Jelenleg egy Olympus Stylus 1s-et hordok magammal, használt ára 80eFt, és nagyon tisztességes kompromisszumnak tartom.
Használt tükörreflexes fényképezőgép
Tükörreflexesből használt Nikon D3200 (általában 50 eFt) 18-50, esetleg 18-200 zoomobjektívvel (20/100eFt használtan). Kis szerencsével a D3200/18-55 páros kijön 70eFt-ból, és ezzel már lehet mozgó témát is fotózni és rendes keresője van. Persze ez már nagyobb, mint a zsebed, de a súly/minőség/érték arány kimagasló. Egy egyszerűbb állvány, vagy monopod sokszor jól jön, de megteszi a babzsák is.
Most következne az a lélektani határ, amikor elszabadulnak a pénztárcák 🙂
Ha számít a véleményem, tessék megállni!
Vajon szükséges félmilliós tükörreflexes gépet vennie annak, aki levelezőlap méretű képeket nyomtat, vagy a tabletjén nézegeti a fotóit?
(A megapixel háborúból sokszor csak a hardvergyártók jönnek ki jól, nagyobb memóriakártyák és HDD-k kellenek a nagyobb képekhez!)
Ez a kép a 40eFt-os Samsung EX1-gyel készült –>
(a kép kattintással nagyítható)
Nyitott rekesz, (1,8) ISO 80 1/1500 záridő
RAW fájl, kis utómunkával
Halkan kérdezem: érdemes ennek az összegnek a tízszeresét költeni, hogy ez a kép KICSIT jobb legyen?
Elégetett pénz!
Akiknek csak levlapméretű papírkép kell, és évente csak 100 képet készít, használja továbbra is a filmes fényképezőgépét! Az én régi Olympus mju-II kamerám fantasztikus képeket készít, gyors, könnyű, nem kell hozzá pilótavizsga, sőt a fröccsenő víz sem árt neki! (Sajnos manapság ez „Fancy” kamera lett, az ára 80eFt körül mozog, de érdemes körbekérdezni a rokonságot, lehet, lesz aki egy csokiért odaadja.)
Sport és riportfotóhoz, profi gépek valóak. A profik pedig tudják milyen gépet vegyenek.
Hogy én mivel fotózok?
Általában ez a két fényképezőgépet hordom magamnál:
Olympus Stylus 1s kompakt, és Lumix LX15.
… és a telefonom mindig a zsebemben 🙂
Fotós vizuális építőkockák (szerintem):
- lelki érzékenység
- „máshogylátás”
- letisztultság
- ötlet
- fény-árnyék
- kompozíció
- arányok
- ritmus
- mozgás
- színvilág
- perspektíva (nézőpont)
- megfelelő időzítés
- hangulat
- élesség-életlenség
- fentiek tudatos használata
Hasznosnak találtad az írást? Oszd meg ismerőseiddel!
Ha hozzáfűznél, írd meg!