Ahelyett, hogy rengeteg lyuk képződne a falon, mire megtaláljuk a fényépek igazi helyét…
… Modellezzünk!
- Modellezhetünk a fényképekkel megegyező méretű papírlapoknak a falra felragasztásával. Így persze tónusokat nem fogunk látni, de a folthatások már kiértékelhetőek.
- Tologathatjuk a padlóra elhelyezett nagyméretű csomagolópapíron a bekeretezett fényképeket, keresve a legjobb összhangot, (képcsoportoknál jó technika) és mikor „megtaláltuk az igazit” körberajzoljuk a képkereteket, majd a (bevízszintezett) papírt ideiglenesen a falra rögzítve, átjelöljük az akasztók pontos helyét.
- Digitális fényképet készítünk a szobafalról és a bekeretezett családi fényképekről, majd ezt valamilyen képmanipuláló szoftver segítségével méretarányosan összemontírozzuk-tologatjuk (ez jó móka), aztán átvisszük a méreteket a falra. (Azért ellenőrizzük a számításainkat, mert a fényképezőgép objektívje torzíthat!)
Hány akasztóval és mekkorával?
Előzzük meg a falsérüléseket!
Tapétázott falon egy sniccerrel vágjunk V-bemetszést a képakasztó helyénél a tapétán, és hajtsuk vissza az így képződött „fület”. Ha áthelyezzük a képet, vissza lehet ragasztani a tapétadarabot.
Festett falon eltüntethetjük a nemkívánatos lyukakat festhető Siloplast-tal vagy fogkrémmel, (a csíkos fogkrém csak csíkos falra jó 🙂 Egyszerűen ujjal betömni és elsimítani.
Legyenek egyvonalban a képek!
Próbálgatással keressük meg a képkeret függesztőzsinórjának a közepét. A súlyelosztás miatt nem biztosan fog megegyezni a mértani középpel! Jelöljük meg jobbról-balról maszkoló- vagy szigetelőszalaggal. Ezután mérjük meg mérőszalaggal a felfüggesztési pont távolságát a kép felső sarkaitól, és az akasztó helyét ennek megfelelően jelöljük be a falon.
A falon való pozicionálásra kifeszíthetünk vízszintbe állított zsinórt, vagy használhatjuk a bemutatókon használt lézermutatónkat is. A képek alját bejelölhetjük könnyen eltávolítható maszkolószalaggal.
Ha mindig elcsámpásodik…
…ragasszunk a képkeret sarkaira kis tapadókorongokat. Ez lehet radírdarab, vagy üzletben is vásárolhatunk valamit jó drágán. Működik még a szivacsos belsejű kétoldalas ragasztószalagból kivágott darabka is (a fal felőli védőfólia maradjon) Ezek a kis távtartók megakadályozzák azt is, hogy a képet eltávolítva folt maradjon a helyén.